Femte OL af slagsen blev en stor succes

SÆBY: Femte udgave af Skole OL på Sæby Atletikstadion blev skudt i gang onsdag den 15. maj i flot solskin.

Klokken 09.00 bød initiativtager og formand for SIK 80, Gunnar Møller Nielsen velkommen til 450 elever fra 4. og 5. klasserne fra kommunens skoler.

Birgit Hansen havde iført sig borgmesterkæden og holdt en peptalk og opfordrede samtidig til at søge det gode kammeratskab, inden hun sammen med børnene var med til dagens opvarmning, før konkurrencerne kunne begynde.

Gunnar Møller Nielsen var én af stafetterne, der løb med den olympiske ild til legene i Beijing i 2008. Kopien af den gyldne fakkel blev i år løbet ind på Sæby Atletikstadion af Isabella Fischer, dog uden, at der var tændt for ilden. Derimod var der mange ildsjæle tilstede, der fik hele arrangementet til at klappe.

Skole OL fortsatte torsdag den 16. maj, hvor lige så mange deltagere fra 6. og 7. klasse dystede.

I alt 899 skoleelever konkurrerede i følgende discipliner: 60, 80, 100 og 300 meter løb, stafetter, flest meter på 10 minutter, boldkast og længdespring.

Da SIK 80 første gang i 2015 afholdt Skole OL, kunne stævnet afvikles på én dag. Hvert år siden er interessen for at deltage bare blevet større, så selv om vi er blevet bedre og hurtigere til at få afviklet de enkelte discipliner, er det nødvendigt med to dage, siger Gunnar Møller Nielsen.

De tre bedste placeringer for hvert klassetrin blev fordelt således:

4.C Sæby Skole, 575 point, 4.A Sæby Privatskole, 568 point og 4.D, Sæby Skole med 567 point.

5.A Sæbygaardskolen, 581 point, 5.A Hørby-Dybvad, 566 point og 5.A Sæby Privatskole med 564 point.

6.A Hørby-Dybvad, 583 point, 6.A Ravnshøj Skole, 582 point og 6.C Sæbygaardskolen med 564 point.

7.A Hørby-Dybvad, 594 point, 7.D Sæbygaardskolen, 579 point og 7.A Sæbygaardskolen med 573 point.

Som det fremgår, var det skolerne fra Dybvad og Sæby der løb med de bedste resultater, hvilket sikkert skyldes at begge byer har et par velfungerende atletikklubber som tiltrækker mange unge.

Vinderklasserne i hver årgang går direkte videre til finalen, der afholdes i Aarhus på Ceres Park Arena d. 18. juni: 4. klasserne; d. 19. juni: 5. klasserne; d. 20. juni: 6. klasserne og d. 21. juni: 7. klasserne.

Øvrige klassers resultater indgår i den landsdækkende konkurrence om finalepladser, efter hvor mange point de øvrige klasser med sekundære placeringer har opnået.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...