Det bliver der lejlighed til at høre meget mere om, når Skagen Lokalhistoriske Forening, der repræsenterer ca. 400 medlemmer, indkalder til sæsonstart på Kystmuseets afdeling på Svallerbakken i Skagen, og ved samme lejlighed giver ordet til Henrik Gjøde Nielsen. Det sker tirsdag den 10. september kl. 19, og arrangementet er kun for medlemmer.

I løbet af aftenen vil foreningens højt respekterede formand, Søren Raaberg Møller, myndigt og med en ræv eller to bag ørerne fortælle om de kommende arrangementer i foreningens regi.

Det hele bliver skyllet ned med varme drikke produceret af Det Kaffehistoriske Laboratorium samt rigelige mængder af æbleskiver, der naturligvis skal dyppes i arrestforvarer Christensens landskendte, prisbelønnede, hjemmelavede brombærsyltetøj.

Vel mødt på Svallerbakken.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...